سه شنبه 30 مهر 1398
22 October 2019
Highlighter
آيا توقف صادرات محصولات فولادي به نفع كشور است؟ »
حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار هيات دولت: يكي از مواردي كه بايد در جهت گيري‌هاي كلي دولت مورد توجه قرار بگيرد، مساله‌ سند چشم‌انداز است.اين سند در واقع نقشه‌ راه 20ساله‌ ماست. »
حمایت از بنگاههای تولیدی-تجاری با ‏ایجاد محیطی مناسب و رقابت پذیر »

برگزاری پنجمين سمينار سراسري بهداشت رواني دانشجويان

پنجمين سمينار سراسري بهداشت رواني دانشجويان چهارشنبه۲۲/۲/۸۹ با قرائت پيامي از وزير علوم، تحقيقات و فناوري در سالن همايش هاي بين المللي رازي آغاز به کار کرد.

دکتر مداحی به عنوان عضو هیأت رییسه جلسه پنجم (پنجشنبه 23/2/89)  تحت عنوان؛ فناوری‌های ارتباطی پیشرفته و چالش‌های پیش‌رو  پس از ارائه چهار مقاله توسط آقایان دکترمرتضی منطقی، جهرمی، دشتی و سرکار خانم دکتر سپهریان طی جمع‌بندی مطالب ذیل را بیان کردند؛همه این مقالات در یک نکته مشترک بودند و آن اینکه رسانه‌های نوین از قبیل اینترنت، ماهواره و ... بر وضعیت روانی، اجتماعی کاربران تاثیرگذار است عده‌ای به آثار منفی این رسانه‌ها تاکید و آن را تببین کردند و عده‌ای نیز به تبعات مثبت آن.

متن کامل خبر را در ادامه مطلب بخوانید...

دکتر محمّدابراهیم مداحی به عنوان عضو هیأت رییسه جلسه پنجم (پنجشنبه 23/2/89)  تحت عنوان؛ فناوری‌های ارتباطی پیشرفته و چالش‌های پیش‌رو  پس از ارائه چهار مقاله توسط آقایان دکترمرتضی منطقی، جهرمی، دشتی و سرکار خانم دکتر سپهریان طی جمع‌بندی مطالب ذیل را بیان کردند؛

همه این مقالات در یک نکته مشترک بودند و آن اینکه رسانه‌های نوین از قبیل اینترنت، ماهواره و ... بر وضعیت روانی، اجتماعی کاربران تاثیرگذار است عده‌ای به آثار منفی این رسانه‌ها تاکید و آن را تببین کردند و عده‌ای نیز به تبعات مثبت آن. اما هیچکدام اشاره‌ای به مکانیزم اثربخشی رسانه‌های نوین نداشته اما من تصور می‌کنم مکانیزم اثربخشی سه مولفه اساسی دارد:

1)     همسویی محتوایی این رسانه‌ها با علایق و جنبه‌های انگیزشی کاربران.

2)     تجسم بخشیدن به ارزش‌های دراماتیک و فانتزی کاربران.

3)     فروانی و تکرار مستمر ارائه پیام به کاربران.

همانگونه که در مقاله آقای دکتر منطقی اشاره شده که 6/37% پیام‌ها از جنس هیجانی و عاطفی است و کمترین درصد مربوط به پیام‌های شناختی است بایستی اینگونه نتیجه‌گیری کرد که ذهن انسان ابتدا بار عاطفی پیام را دریافت می‌کند و سپس بار شناختی را، بنابراین با توجه به این اصل روانشناختی ما نبایستی وجود رسانه‌های نوین را تهدید بدانیم چراکه با واقف شدن به فرآیند و مکانیزم اثربخشی می‌توانیم این عامل تهدیدزا را به فرصت تبدیل کنیم و در انتقال عمیق‌ترین مطالب عقلانی و شناختی و اعتقادی از آن استفاده کنیم منتهی مشروط بر آن که مطالب و پیام‌های شناختی خود را با پوشش عاطفی منتقل نماییم در این صورت ما نیز می‌توانیم از این ابزار نوین به بهترین وجه در امر تربیت و رشد و تحول جامعه استفاده کنیم.

نکته آخر این که در این مقالات به رابطه بین اختلالات روانی و اجتماعی و رسانه‌های نوین اشاره شد ولی همچنان این سوال باقی است که اعتیاد به رسانه‌های نوین علت است یا معلول؟

به گزارش خبرنگار ايرنا، معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات وفناوري روز چهارشنبه در مراسم افتتاحيه سمينار بهداشت رواني دانشجويان، بر نقش اين سمينار در خروجي هاي دانشگاه مبتني بر تعلقات مستحکم ديني، تجربه عملي در حوزه تخصصي و مهارت هاي زندگي ميان همنوعان، همکاران وجامعه تاکيد کرد.
"غلامرضا خواجه سروي" افزود: نگاه کاربردي اين سمينار، با توجه به جمعيت چهار ميليوني دانشجويان مجموعه آموزش عالي کشور بايد طوري باشد که اين افراد از همه نظر تحت حمايت سلامت رواني قرار گيرند.
وي با بيان اينکه دانشگاه بايد مولد باشد گفت: بايد تلاش کنيم نيروي انساني دانشگاه طوري تربيت شود که جامعه از محسنات آن به بهترين شکل، بهره مند شود.
معاون فرهنگي وزارت علوم ارتباط خانواده با دانشگاه را ضروري دانست و ضمن اشاره به بحث دينداري در دانشگاه اظهار داشت: دينداري بايد در دانشگاه تثبيت شود چرا که رفتارهاي عاقلانه ناشي از يافته هاي ديني است.
رييس دفتر مرکزي مشاوره وزارت علوم نيز در اين مراسم با اشاره به تاريخچه و فعاليت هاي اين دفتردر 20 سال گذشته افزود: سمينار بهداشت رواني دانشجويان کشور تنها سميناري است که از 10سال پيش به صورت دو سالانه و مستمر برگزار مي شود.
"حميد يعقوبي" اختصاص رديف بودجه مستقل را از مهم ترين اقدامات براي دفتر مرکزي مشاوره وزارت علوم عنوان کرد و گفت: در حال حاضر طرح کارنامه سلامت براي دانشجويان 20 دانشگاه به اجرا در مي آيد.
وي با اشاره به اينکه نويسندگان 60 درصد از مقاله هاي پنجمين سمينار بهداشت رواني دانشجويان از دانشگاه هاي تابعه وزارت علوم بوده و 55 درصد از آنها در مراکز مشاوره شاغل بوده اند افزود: مقاله ها در محورهاي متفاوت ارائه شده که محور مذهبي، معنوي و فرهنگي با 115 عنوان مقاله، بيشترين آمار را به خود اختصاص داده است.
رييس سازمان نظام روانشناسي کشور نيز در ادامه اين مراسم به استوار بودن آموزه هاي ديني بر فطرت، اخلاقيت و معنويت اشاره کرد وگفت: کمال عقلانيت، زيباترين سخن در فراز نسلهاست و کسي عاقل است که متدين باشد.
"غلامعلي افروز" افزود: بايد هدف را بشناسيم و روشن پيش رويم و لازمه اين روش اين است که در دانشگاه آدم عاقل تربيت کنيم زيرا عقلانيت به همراه معنويت و خلاقيت معنا پيدا مي کند.
پنجمين سمينار بهداشت رواني دانشجويان توسط دفتر مرکزي مشاوره وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و با همکاري مرکز مشاوره دانشگاه شاهد و مشارکت دانشگاه علوم پزشکي ايران تدارک يافته و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

نظر بگذارید

نام شما:
موضوع:
نظر:
joomir.com