پنجشنبه 21 آذر 1398
12 December 2019
Highlighter
آيا توقف صادرات محصولات فولادي به نفع كشور است؟ »
حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار هيات دولت: يكي از مواردي كه بايد در جهت گيري‌هاي كلي دولت مورد توجه قرار بگيرد، مساله‌ سند چشم‌انداز است.اين سند در واقع نقشه‌ راه 20ساله‌ ماست. »
حمایت از بنگاههای تولیدی-تجاری با ‏ایجاد محیطی مناسب و رقابت پذیر »

دانشگاه فرهنگیان می‌تواند فضای مشارکت نخبگان در تصمیم گیری‌ها را فراهم کند

رئیس کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دانشگاه فرهنگیان به سبب رسالت خود در تربیت معلمان به عنوان بدنه اصلی قطار توسعه کشور می‌تواند فضای مشارکت نخبگان در فرایند‌های تصمیم گیری و تصمیم سازی را ایجاد کند.

 به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمد ابراهیم مداحی رئیس کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نشست آموزشی، فرهنگی رتبه‌های برتر کنکور سراسری در دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اهمیت توجه به دانش همراه بینش، گفت: همیشه ترجیح و اولویت با دانش و علم است اما علمی که علاوه بر آموزش، با بصیرت به  رفاه جامعه کمک کند. اگر این سه همراه نباشند، دانش قدرت ساز نخواهد بود.

وی با بیان اینکه دانشی سودمند است که به کشف روابط پدیده ها و قوانین حاکم  منجر شود، خاطر نشان کرد: آموزش برای آموزش و صرف انتقال دانش سودمند نیست چنان که در نظام آموزش عالی سه هدف برای ارتقاء در نظر گرفته شده است که از انتقال دانش (آموزش) به تولید علم (پژوهش) و در نهایت تجاری سازی علم (کمک به سلامت و رفاه جامعه) رسید.

 رئیس کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام دانش را عامل اصلی تولید ثروت و کارآفرینی برشمرد و افزود: اگر در سیکل معیوب آموزش ذخیره‌ای و انتقال دانش صرف بیفتیم، موفق نخواهیم بود، برای رفاه و داشتن آینده مطلوب برای جامعه، باید به این پرداخت که چه چشم انداز، ساز و کار و چه فرهنگی برای توسعه و تبدیل دانش به قدرت نیاز است.

مداحی وجود نخبگان دانشجویی به ویژه دانشجو معلمان را از خاستگاه‌های توسعه و رسیدن به اهداف نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: هر کشور برای توسعه یافتگی نیازمند نسخه ویژه‌ای  متناسب با تاریخ و فرهنگ آن کشور است و در ایران خاستگاه توسعه یافتگی نخبگان آن هستند.

وی تعریف رابطه حاکمیت با نخبگان و بالعکس را برای توسعه و ارتقای جامعه ضروری برشمرد و اظهار داشت: تعامل با نخبگان و شناسایی انتظارات آنان، زمینه را برای حضور نخبگان در آینده کشور فراهم می‌کند.

رئیس کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ضرورت ایجاد فضای مشارکت نخبگان در فرایند‌های تصمیم گیری و تصمیم سازی، تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان به سبب رسالت خود در تربیت معلمان به عنوان بدنه اصلی قطار توسعه کشور می‌تواند این فضا را ایجاد کند.

مداحی با بیان اینکه ایده نخبگان باید به پدیده و سپس تولید انبوه تبدیل شود، تصریح کرد: معلمان زمانی می‌توانند تاثیر گذار باشند که خود را به چالش کشیده و به دنبال تقویت مهارت‌ها و توانمندی‌های مورد نیاز معلمی در خود باشند.

وی ابراز امیدواری کرد: با تصمیم گیری‌ها بر مبنای دانش و براساس شعور نخبگی به شرایط معقول و متناسب با نیاز جامعه برسیم.

Comments (1)
خسته نباشید
1یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 04:03
صارمی
سلام و روز بخیر عرض م یکنم خدکت حضرتعالی دکتر مداحی عزیز
"در نظام آموزش عالی سه هدف برای ارتقاء در نظر گرفته شده است که از انتقال دانش (آموزش) به تولید علم (پژوهش) و در نهایت تجاری سازی علم (کمک به سلامت و رفاه جامعه) رسید." با توجه به این صحبت شما بنده با تجربیاتی که دارم فکر می کنم در مرحله آخر این سیکل یعنی تجاری سازی علم دچار کمبود و نقصان هستیم که باید در این زمینه خودمان را تقویت نماییم و سرمایه گذاری ها بیشتر روی این قسمت صورت بگیرد.به هرحال مطالبتون عالیه.مؤید باشید.
با تشکر
صارمی
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

نظر بگذارید

نام شما:
موضوع:
نظر:
joomir.com