سه شنبه 30 مهر 1398
22 October 2019
Highlighter
آيا توقف صادرات محصولات فولادي به نفع كشور است؟ »
حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار هيات دولت: يكي از مواردي كه بايد در جهت گيري‌هاي كلي دولت مورد توجه قرار بگيرد، مساله‌ سند چشم‌انداز است.اين سند در واقع نقشه‌ راه 20ساله‌ ماست. »
حمایت از بنگاههای تولیدی-تجاری با ‏ایجاد محیطی مناسب و رقابت پذیر »

وضعیت امروز روانشناسی خوب نیست

دکتر محمدابراهیم مداحی در نشست ۴۰ سال خدمات روانشناسی در انقلاب با بیان اینکه از جهتی روانشناسی در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت: از جهت فرهنگ‌سازی و جریان‌سازی در وضعیت خوبی هستیم. امروز می‌توانیم ۱۴ اختلال را به خوبی درمان کنیم. می‌توانیم بسیاری از بیماری‌ها را تشخیص دهیم و بهترین روش‌های درمان را اتخاذ کنیم. امروز سازمان نظام روانشناسی وجود دارد و ۱۶ انجمن، مجلات و خانه روانشناسی داریم.
وی دراین نشست که به همت مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره جهاد دانشگاهی برگزار شد ، افزود: اما از طرفی دیگر، وضعیت روانشناسی خوب نیست؛ چراکه روانشناسان مردم را فراموش کرده‌اند. فقط بیماری‌ها را می‌شناسیم. امروز باید شاد زیستن و خوب زیستن را آموزش دهیم. زمانیکه روانشناسان کنار می‌کشند، روانشناسان زرد وارد میدان می‌شوند. امروز باید نهاد حاکمیتی به آلام روانی مردم بهتر توجه کنند...

مداحی تصریح کرد: امروز شاید باید در حوزه روانشناسی، روانشناس و مشاور خانواده داشته باشیم. باید از علم و هنر برای هدف دادن به جوانان بهره گیریم و به آنها فرصت دهیم نه تهدید. وضعیت می‌تواند بهتر از این باشد؛ درصورتیکه قوانین بهتری داشته باشیم؛ چرا تصمیم گیرندگان به این بخش اهمیت کمتری می‌دهند. مداحی با بیان اینکه آمار سکته به زیر ۲۰ رسیده است، خاطرنشان کرد: امروز گفته می‌شود افسردگی جلوتر از سرطان است، آسیب‌های اجتماعی روی خط قرمز آمده‌اند. چرا فارغ التحصیلان به جای اینکه مددکار باشند، مددجو هستند؟

مداحی تصریح کرد : ما باید نظام طبقه بندی فضیلت ها هم داشته باشیم، باید خوب زندگی کردن را هم به رسمیت بشناسیم و امروزه باید مشاوران هم گرایی داشته باشند. امروز باید از این علم و هنر برای نشاط و هدف دادن به جوان‌ها استفاده کنیم. چرا فارغ التحصیلان ما به جای اینکه مددکار باشند مددجو هستند.


معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی با بیان اینکه سه تفکر در روانشناسی در ایران وجود داشته، گفت: تفکر اول افرادی بودند که اعتقاد داشتند در صورتی می‌توانیم به این حرفه هویت دهیم که زیر مجموعه وزارت بهداشت باشیم؛ سردمداران این تفکر افرادی بودند که در حوزه وزارت بهداشت بودند. بخشی دیگر معتقد بودند که انجمن‌ها را تشکیل دهیم. عمدتاً این افراد مشاوران بودند و تفکر سوم ما بودیم که سازمان نظام روانشناسی را شکل دادیم.

وی ادامه داد: شروع برای تاسیس سازمان به سال 77 بر می گردد اما در سال 82 تصویب شد و شروع به کار کرد. اکنون خانه روان شناسان را در 30 استان کشور داریم، 16 انجمن روانشناسی و یک انجمن مشاوره داریم و بیش از 20 مجله.

رئیس کمیسیون نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام سه مرحله فرهنگ سازی، جریان سازی و نهادسازی را به عنوان اصل معرفی کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی افزایش سطح سواد سلامت روان است که مهم تر بخش در درمان به حساب می آید، جریان سازی این است که مجلس تصویب کند و دولت اجرا و نهادسازی این است که سازمان داشته باشیم. در این 40 سال در حوزه روان شناسی و مشاوره هر سه مرحله اتفاق افتاد.

Comments (1)
سلام
1سه شنبه, 20 فروردين 1398 04:37
فتحی
با سلام و عرض ادب خدمت دکتر مداحی عزیز
امیدوارم همواره پیروز و سلامت باشید و قدمی در راه بهبود وضعیت روانشناسی جامعه بردارید.

نظر بگذارید

نام شما:
موضوع:
نظر:
joomir.com