چهارشنبه 2 مرداد 1398
24 July 2019
Highlighter
آيا توقف صادرات محصولات فولادي به نفع كشور است؟ »
حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار هيات دولت: يكي از مواردي كه بايد در جهت گيري‌هاي كلي دولت مورد توجه قرار بگيرد، مساله‌ سند چشم‌انداز است.اين سند در واقع نقشه‌ راه 20ساله‌ ماست. »
حمایت از بنگاههای تولیدی-تجاری با ‏ایجاد محیطی مناسب و رقابت پذیر »

۱۸ قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق

زندگی بعد از طلاق برای بسیاری از افراد تمام شده و ادامه ناپذیر به نظر می رسد. بعد از طلاق و جدایی از همسر تازه همه چیز شروع می شود. از روز طلاق به بعد احساسات جدید منفی یا مثبتی را تجربه خواهید کرد. این احساسات آنقدر دارای نوسان هستند که گاهی اوقات از متضاد بودن این احساسات، سردرگم و مبهوت می شوید. حتی اگر جدایی و طلاق حقوقی را به سادگی انجام داده اید؛ گذر کردن و پذیرش این تغییر به هیچ عنوان کار راحتی نیست.

هجده گام زندگی بعد از طلاق

بر اساس تحقیقات انجام شده برای بازگشت به زندگی بعد از طاق باید از هجده گام بگذرید تا بتوانید همان آدم اول قبل از ادواج و حتی بهتر از او شوید. در ادامه هجده گامی که برای افرادی که طلاق گرفته اند اتفاق می افتد، آمده است :

1- حس انکار و عدم پذیرش واقعیت

ابتدا حس می کنید که یک کابوس می بینید که هر لحظه ممکن است تمام شود و هر لحظه منتظر از خواب پریدن و تمام شدن این کابوس هستید. واقعیت را نمی پذیرید و باورتان نمی شود که این تغییر در زندگیتان اتفاق افتاده است.

2-ترس از زندگی پیش رو

بعد از اینکه پذیرفتید که واقعا جدا شده اید. ترس از زندگی پیش رو شروع می شوند. ترس هایی مانند اینکه نکند نتوانم به تنهایی از عهده زندگی جدید و مسائلش بر بیاییم.

3- فرار از واقعیت

بعد از شروع شدن ترس ها و قبول واقعیت، دست به هر کاری برای فرار از واقعیت می زنید. کارهایی مانند اعتیاد به مواد اعتیاد آور ، روابط جنسی متعدد و  پر خطر، کار های هیجانی و ... می زند. که این کارها معمولا در کوتاه مدت نتیجه بخش ولی در بلند مدت نتایج خوبی را به همراه نخواهد داشت.

4- تنهایی

بعد از اینکه را حل هایتان برای زندگی مستقل نتیجه نداد، احساس تنهایی می کنید. حس می کنید دنیا به آخر رسیده و احساس می کنید که کسی نیست که شما را آن گونه که انتظار دارید درک کند.

5- به دنبال روابط قدیمی و روابط دوستی گذشته

برای رفع تنهایی به دنبال راهی می گردید تا آن را به شیوه ای که به نظر خودتان درست می آید، پر کنید. گاهی با پیدا کردن و مصاحبت با دوستان قدیمی این اتفاق رقم می خورد. گاهی نیز می توانید دنبال معشوقه قدیمی تان که پیش از ازدواج با او  در ارتباط بودید، بروید و او را جستجو کنید.

ملاقات با دوستان مشترک بین شما و همسر سابقتان می تواند مشکل آفرین باشد.

6- احساس گناه

هنگامی که جدا شدید معمولا این حس به شما دست می دهد که نمی توانید با حس های منفی و احساس گناه مقابله کنید . این که تمام اتفاقات منفی ناشی از طلاق را به خود نسبت می دهید و حال تان بد تر و بدتر می شود .در حالی که طلاق مانند تمام اتفاقات دیگر می تواند صرفا یک اتفاق باقی بماند.

7- اندوه پس از جدایی

به دلالی مختلف در این مرحله تمام غم ها و اندوه های ناشی از طلاق به شما هجوم می آورند. اینجا احساس می کنید که انگار یک چیز ارزشمند و بسیار عزیزی را از دست داده اید. این را باید بپذیرید که همیشه پس از یک از دست دادن، داشتن احساس غم  طبیعی است.

8- خشم ناشی از جدایی

بعد از احساس غم احساس بعدی که فرصت بروز می یابد، خشم است. خشم بابت گرفتن حق زندگی شاد و سرشار از آرامش که معمولا محکوم اصلی در نبود آن، همسر سابقتان است.

واقعیت این است که زمانی که طلاق صورت می گیرد ، افراد خشم هایی در خود احساس می کنند که در درون خود انباشته شده و هیچ وقت فرصت بروز نیافته اند. واقعیت این است که ما هر چقدر هم زمان جدایی فرد جسوری باشیم معمولا خشم هایی در درون خود از حرف ها ناگفته ی درون مان که زمان طلاق باید می زدیم و نزدیم ، ناحقی ها ، توهین ها و ... احساس می کنیم که اگر این خشم به شیوه ای مناسب و درست تخلیه نشود بعدا ، باعث انبار شدگی و انفجار بی موقع خشم می شود.
در نتیجه می بایست سعی کنیم خشم های خود در هنگام طلاق به شیوه درست هدایت کنیم.

9- رها کردن

حال زمان رها کردن رسیده است. اینجا از نظر فیزیکی جدا شده اید اما هنوز از نظر ذهنی برای رهایی نیاز به زمان دارید. اما این بدین معنا نیست که کاری غیر ممکن است.

10 - خود ارزشمندی و افزایش اعتماد به نفس

این گام ، گام حس های مثبت است که در ادامه ی این راه به آن می رسید. اینکه با ارزش هستید و لایق بهترین زندگی ها هستید.

11- انتقال

در اینجا می خواهید آثار زندگی قبلی را از زندگی خود پاک کنید . به این دوره، دوره انتقال می گویند. یعنی انتقالی که با طغیان و تحول همراه است.

12- صداقت

در گام است که دیگر نمی خواهید بر روی چهره خوب نقاب بزنید. نه نقاب قهرمان بودن (( طلاق و جدایی از همسر بر روی من هیچ تاثیری ندارد )) و نه نقاب قربانی بودن (( که همسر سابقتان را مانند هیولا جلوه دهید )).

13- عشق ( تمایل به دوست داشتن و دوست داشته شدن .)

در اینجاست که کم کم خود را لایق دوست داشتن و دوست داشته شدن می دانید و باور می کنید که آدمی هستید که ممکن است در نظر دیگران دوست داشتنی هم به نظر برسید.

14- اعتماد

حال زمان این فرا رسیده است که به جنس مخالف اعتماد کنید. توجه داشته باشید که برای هر شخصی می تواند این مورد به دلیل عمیق بودن آسیب های عاطفی که خورده و زخم هایی که تحمل شده است، متفاوت باشد.

15- تمایلات جنسی

میل جنسی یک ویژگی خدادادی است که بعد از طلاق قاعدتا با آن مواجه می شوید و ممکن است با این مسئله دچار چالش های ذهنی متعددی شوید. با حل کردن این چالش ها می توانید به تعادل کافی برسید.

16- استقلال

در این مرحله علاوه بر استقلال مالی و فیزیکی می توانید از نظرذهنی نیز به یک استقلال نسبی دست پیدا کنید. یعنی خود را به عنوان یک شخصی جدا و مستقل در جامعه و دارای حقوق طبیعی انسانی بپذیرید.

17- هدف مندی

زمانی که از نظر ذهنی مستقل شدید، می توانید هدف مندانه تر عمل کنید. و هدف هایی را برای خود ترسیم کنید که اغلب در گذشته موفق به انجام آنها نشده اید و حال که احساس مستقل بودن می کنید، آن را به سر انجام برسانید.

18- آزادی

در این مرحله که مرحله آخر است خود  را از بند تمام چیزهایی که پیرامون طلاق بوده رها می کنید و درست مانند پرنده ای که می خواهد در آسمان پرواز کند، رها و آزاد می شوید.

اینکه همه می توانند از تمام این مراحل به راحتی عبور کنند یا نه ، کاملا شخصی است . همیشه نمی توان گفت که این مراحل را به انتها خواهید رساند. بلکه ممکن است در هر کدام از این مراحل مانند انکار ، رفتن در لاک تنهایی ،یا عدم ارتباط درست با جنس مخالف با مشکل مواجه شوید. به واسطه ی توانایی ها و تفاوت های فردی می توان این مراحل را طی کرد. در یک فرد ممکن است یک سال و در شخص دیگر چهار سال طول می کشد. اما هر تغییری نیازمند صبر است. دریافت مشاوره روانشناسی و مشاوره طلاق گذر کردن از هر کدام از این گام ها را برای شما سریع تر و آسان تر می کند.

 

بازگشت به زندگی بعد از طلاق

در ادامه اقداماتی که به شما برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق کمک می کند آورده شده است:

1- پرداختن به سلامتی روحی و جسمی تا حد امکان

2- باز سازی منزل و تغییر دکوراسیون منزل در حدی که بتوانیدد از پس آن بر آیید و در روحیه شما نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

3- مدیریت مالی و سر و سامان دادن به زندگی تان از لحاظ مالی

اگر که خانم هستید تلاش کنید از نظر مالی استقلال پیدا کنید. و شغل مناسب و در خور توجه برای خدو پیدا کنید.و اگر آقا هستید که سعی در مدیریت بهتر مخارج داشته باشید. به هیچ عنوان خرج و مخارج خود را وابسته به مسائل هیجانی نکنید.

4- سعی کنید هدف های بلند مدت و کوتاه مدت را برای خود تعریف کنید.

5- معاشرت را با اطرافیان قطع نکنید. سعی کنید با خاوناده و بستگان تان که البته بی حاشیه تر و امن تر هستند رفت و آمد داشته باشید.

6- در کل به خودتان فرصت ایجاد تغییر بدهید . هیچ تغییری ناگهانی و به یک باره اتفاق نمی افتد.

 

مشاوره طلاق و بازگشت به زندگی بعد از طلاق

در بسیاری از جلسات مشاوره طلاق با افرادی مواجه هستیم که بعد از طلاق توانایی بازگشت به زندگی عادی خود را ندارند. این افراد به دلیل زخم ها و آسیب های روحی که در رابطه قبلی خود متحمل شده اند، باور دارند که دیگر آن آدم سابق قبل از ازدواج نیستند. به همین دلیل خود را لایق داشتن یک زندگی ایده آل نمی دانند. مشاوره روانشناسی و مشاوره طلاق به این افراد کمک می کند تا بتوانند درد ها و رنج های ناشی از رابطه قبلی را پشت سر بگذارند و به زندگی خود بازگردند.

نظر بگذارید

نام شما:
موضوع:
نظر:
joomir.com