سه شنبه 30 مهر 1398
22 October 2019
Highlighter
آيا توقف صادرات محصولات فولادي به نفع كشور است؟ »
حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار هيات دولت: يكي از مواردي كه بايد در جهت گيري‌هاي كلي دولت مورد توجه قرار بگيرد، مساله‌ سند چشم‌انداز است.اين سند در واقع نقشه‌ راه 20ساله‌ ماست. »
حمایت از بنگاههای تولیدی-تجاری با ‏ایجاد محیطی مناسب و رقابت پذیر »

برگزاری نشست خبری نخستین کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهرهای ایران

نشست خبری به مناسبت نخستین کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهرهای ایران امروز با حضور دکتر محمد ابراهیم مداحی رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر سید ابراهیم امینی نایب رئیس شورای شهر تهران و دیگر کارشناسان این حوزه در مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.این نشست با حضور خبرنگاران خبرگذاری های مختلف و خبرگزاری صدا و سیما برگزار شد که در ادامه به گزیده ای از این اخبار اشاره خواهد شد...

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام  در این نشست با بیان اینکه طرح برگزاری کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران از سه سال پیش آغاز شد گفت: این کنگره نگاه آمایشی و پویشی نسبت به شهرها دارد و رویکرد آن اقتصاد محله محور است.
محمد ابراهیم مداحی افزود: پیش از این نیز جلساتی با شهرداران 31 استان، روسای شورای اسلامی شهرها، فرمانداران و سایر مسئولان مدیریت شهری برگزار شد.
وی یادآور شد: پیش از این مشابه این کنگره در ژاپن و امارات برگزار شده است.
مداحی با بیان اینکه آیین نامه این کنگره تدوین و به شهرداران داده شده است ادامه داد: در کنگره این مساله که شهرهای ما در هزاره سوم چه شهرهایی هستند و مدیریت شهری چگونه است بررسی می شود.
رییس کمیسیون چشم انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: تجارب این حوزه جمع آوری شده و فراخوان عمومی آن پنجم خرداد امسال منتشر و نشست شهرداران کلانشهرها نیز نیمه اول تیرماه برگزار می شود.
مداحی اضافه کرد: همچنین نشست های تخصصی دانشگاهی در خرداد ماه، همایش در مهر و آبان و در نهایت کنگره در دی ماه سال جاری برگزار می شود.
قائم مقام پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در ادامه هدف از برگزاری این کنگره را شناسایی تهدیدها و فرصت ها، توانمندکردن نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی، بسترسازی برای تحقق طرح های فردا، ارتقای ظرفیت های اجرایی و توسعه نظام مدیریت شهری ذکر کرد.

سید ابراهیم امینی نیز در نشست خبری نخستین کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران افزود: متاسفانه جایگاه شوراها هنوز نهادینه نشده است و مراجع مختلف مدعی اظهارنظر در مصوبات این نهاد هستند.
وی اضافه کرد: برای مثال در ورشو (پایتخت لهستان) آموزش و پرورش تا قبل از دانشگاه زیرمجموعه مدیریت شهری است تا از چندپارگی جلوگیری شود.
عضو ارشد شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران با بیان اینکه برای تحقق قانون مداری، معماری ایرانی اسلامی، حمل و نقل روان و رونق اقتصادی در شهر چاره ای جز شناسایی اختیارات شوراها که در قانون اساسی پیش بینی شده است نداریم خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به خوبی کلانشهرها را اداره کنیم راهی جز این نیست.
امینی یادآور شد: تجربه های خوب دنیا نشان می دهد راهی جز پارلمان محلی با اختیارات لازم برای برنامه ریزی و وجود درآمدهای پایدار برای اداره شهرها وجود ندارد.
وی گفت: امیدواریم ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به این کنگره اتخاذ تصمیم نهایی و مشخص شدن متولی حوزه شهری باشد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: اگر جایگاه شورا به عنوان پارلمان محلی نهادینه و رابطه شورا و مدیریت شهری با نهادهای حاکمیتی، شورا و شهرداری با یکدیگر قانونمند شود شاهد تاثیرگذاری بیشتری خواهیم بود.

                                                              

 

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد ابراهیم مداحی رئیس کمیسیون چشم‌انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در نشست خبری که امروز (سه‌شنبه سی‌ویکم اردیبهشت ماه) به مناسبت نخستین کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهرداری تهران در مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، اظهار کرد: ما برای برنامه‌های خود یک تراز تهیه کردیم و یک تراز اتمام داریم که تراز تهیه ما به سه سال گذشته بر می‌گردد که به رویکرد نوین در رابطه با شهر‌های هزاره سوم مربوط می‌شود و رویکرد آن بیشتر اقتصاد محله محور و نگاه آمایشی به شهر است.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت تصریح کرد: در این راستا یک تجربه وجود داشت که یکی در ژاپن و دیگری در امارات اجرا شده بود و اکنون ما سومین تجربه را اجرا می‌کنیم.

مداحی با بیان اینکه ما دستورالعمل CBF تهیه کردیم و به همه شهرداران داده‌ایم، گفت: ما با این کنگره بررسی خواهیم کرد که در هزاره سوم شهر‌های ما چگونه است.

وی با بیان اینکه در ۵ خرداد فراخوان عمومی کنگره را منتشر خواهیم کرد، افزود: در نیمه اول تیر ماه نشست شهرداران کلانشهر‌ها را خواهیم داشت و از مسئولان وزارت مسکن هم دعوت به عمل خواهیم آورد.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت خاطر نشان کرد: همایش چشم انداز شهر‌های ایران در مهر و آبان ۹۸ برگزار می‌شود و کنگره آن‌ها در اوایل سال جاری برگزار خواهد شد.

مداحی با بیان اینکه بخشی از مدیران ما مشکل محور و بخشی دیگر فرصت محور هستند، گفت: اکثر مدیران مشکل محور هستند و بیشتر به دنبال حل مشکل هستند تا در پی آن گزارشی ارائه دهند.

وی تأکید کرد: برنامه ریزی کرده‌ایم که رتبه ایران تا سال ۱۴۰۰ در بین کشور‌های منطقه، رتبه یک باشد.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه در برخی از شاخص‌ها به رتبه یک رسیده‌ایم و در برخی هم در حال رسیدن هستیم، تصریح کرد: در برخی از شاخص‌ها هم به این رتبه نخواهیم رسید.

مداحی با تأکید بر اینکه در بحث انتقال دانش در منطقه رتبه یک و ۲ را داریم، گفت: البته در بخش تجاری‌سازی دانش اینگونه نیستیم و در حوزه اقتصاد هم رتبه خوبی نداریم و تا ۱۴۲۵ هم به همین شکل خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه امنیت در بین کشور‌های منطقه اول هستیم، تصریح کرد: طی ۵۰۰ سال اخیر اولین بار است که در آن سوی مرز‌های کشور تأثیرگذار بوده‌ایم و علی رغم ناامنی کشور‌های خارجی، کشور ما دارای امنیت است.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه در حوزه فناوری نانو و هسته‌ای به جایگاه مطلوبی در بین کشور‌های منطقه رسیده‌ایم، گفت: یکی از مشکلات و دست‌انداز‌های چشم انداز این است که ۹۰ دستگاه در ۳۱ استان باید چشم انداز خود را بنویسند و دلیل اینکه در موضوع چشم انداز به دست انداز می‌افتیم، این است که نهاد‌ها و اشخاص ما برای خود چشم انداز ننوشته‌ایم.

مداحی با اشاره به اینکه در چشم انداز پیش بینی شده ۸۵ درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، تصریح کرد:در این صورت درآمد سالانه ما به ۲۷ هزار دلار می‌رسد و هر استان باید یک هزار میلیارد تومان پول تولید کند.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی همه می‌خواهند این پول را از بودجه عمومی کشور مدیریت کنند، افزود: برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، تنها راه آن اقتصاد مقاومتی است و متأسفانه اغلب به چشم انداز و اقتصاد مقاومتی ایمان ندارند.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه انقلاب ما ۴ مرحله تکاملی دارد، گفت: مرحله اول دولتی‌سازی است که شامل قوای سه گانه می‌شود، مرحله دوم نهاد‌سازی است و مرحله سوم جامعه سازی و مرحله چهارم هم تمدن‌سازی است.

مداحی افزود: ما هنوز در مرحله اول گیر کرده‌ایم و نگاه مثبتی به نهاد‌های دولتی نداریم. چنانچه بیشترین اختلاف‌ها هم در نهاد‌های دولتی صورت می‌گیرد و آن‌ها هم هنگامی که مشاهده می‌کنند نهادی عمومی ساخته می‌شود، آن را رغیب خود می‌بینند و به اینکه سهم خود را از تصدی‌گری کاهش دهند، بیشتر به دنبال تصدی گری می‌روند.

وی با تأکید بر اینکه باید در قانون اساسی تجدید نظر کنیم، گفت: باید شورا‌های شهر را یک درجه ارتقا دهیم و بخشی از مسئولیت‌های مجلس را به آن‌ها واگذار کنیم تا مجلس هم تا حد ممکن به امور کلان بپردازد و علت این وضع هم نبود مدیریت یکپارچه شهری است.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت تصریح کرد: واریز عوارض شهری به خزانه دولت، انگیزه کار را در شهرداران کاهش می‌دهد.

 

                                   

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری نخستین کنگره آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایرا‌ن با حضور محمد ابراهیم مداحی، رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سید ابراهیم امینی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۸ در سازمان پژوهش راهبردی برگزار شد.

مداحی در این نشست بیان کرد: تراز تهیه کار ما به سه سال گذشته بر می‌گردد که برای cts  یا به تعبیر دیگر مدیریت نوین شهرهای هزاره سوم برنامه ریزی کردیم که رویکرد اقتصادِ محله محور یا نگاه آمایشی و پویشی به شهر دارد. اکثر شهرداران، فرمانداران و مسئولان  ۳۱ استان کشور را دعوت کردیم و طی یک سال به بحث و بررسی cts نشستیم.

وی ادامه داد: یکی از خروجی‌های این جلسات این بود که یک کنگره  با نگاه آینده پژوهی و آینده نگری بگذاریم. کشور ژاپن و امارات دو کشوری هستند که این تجربه را داشتند و ما سومین کشوری هستیم که می‌خواهیم آن را تجربه کنیم. ما آیین نامه cts را نوشتیم و به شهرداران ارائه کردیم و سپس دبیرخانه علمی و اجرایی آن شکل گرفت.

رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پس از جلسات متعددی که با دانشگاه‌ها و اساتید برگزار شد و با توجه به بررسی همه تجارب قرار شد در ۵ خرداد ماه فراخوانی بدهیم و در نیمه اول تیرماه در کلان شهرها یک نشست داشته باشیم و از نهادهایی که درگیر مسائل شهری هستند دعوت به عمل بیاوریم و بعد نشست دیگری در همین زمینه در مهر و آبان سال ۹۸ برگزار خواهیم کرد.

مداحی اظهار داشت: اکثر مدیران ما مشکل محورند مثلا سمینار و کنگره می‌گذارند تا بدانند مشکلات کشور چیست؟ اکثر مسئولان دنبال این هستند که مشکلات را حل کنند و درصد کمی از مسئولان فرصت محور هستند اما این کنگره قصد آینده پژوهی و آینده نگری دارد.

                         

 

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ نشست خبری نخستین کنگره آینده‌پژوهی و چشم‌اندازسازی شهری ایرا‌ن، با حضور محمدابراهیم مداحی، رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سید ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران امروز، ۳۱ اردیبهشت‌ماه، در سازمان پژوهش راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمدابراهیم مداحی، رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تراز تهیه کار ما به سه سال گذشته برمی‌گردد که برای cts یا به تعبیر دیگر مدیریت نوین شهر‌های هزاره سوم برنامه‌ریزی کردیم، اظهار کرد: این مدل، رویکرد اقتصاد محله‌محور یا نگاه آمایشی و پویشی به شهر دارد؛ بر همین اساس و طی این سال‌ها ما اکثر شهرداران، فرمانداران و مسئولین شهری ۳۱ استان کشور را دعوت کردیم و طی یک سال در خصوص cts بحث و بررسی‌های بسیاری را انجام دادیم.

وی با بان اینکه یکی از خروجی‌های این جلسات این بود که یک کنگره با نگاه آینده‌پژوهی و آینده‌نگری برگزار کنیم، ادامه داد: کشور ژاپن و امارات دو کشوری هستند که این تجربه را داشتند و ما سومین کشوری هستیم که می‌خواهیم آن را تجربه کنیم؛ بر این اساس آیین‌نامه cts را نوشتیم و به شهرداران ارائه کردیم و سپس دبیرخانه علمی و اجرایی آن شکل گرفت.

رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: دبیرخانه علمی و اجرایی پس‌از جلسات متعددی که با دانشگاه‌ها و اساتید برگزار کرد و با‌توجه به بررسی همه تجارب، مقرر شد طی پنجم خردادماه، فراخوانی را ارائه دهد و در نیمه اول تیرماه در کلان شهر‌ها یک نشست برگزار کنیم. در این نشست از نهاد‌هایی که درگیر مسائل شهری هستند دعوت به عمل می‌آوریم؛ سپس نشست دیگری را در همین زمینه طی مهر و آبان‌ماه سال جاری، برگزار می‌کنیم.

در ادامه این نشست، مداحی به سوال خبرنگاری پیرامون چرایی عدم موفقیت طرح‌های آینده‌پژوهی شده گذشته و اثر برگزاری این نشست در این حوزه پاسخ داد و گفت: اکثر مدیران ما مشکل‌محور هستند؛ به این معنی که سمینار و کنگره‌ای می‌گذارند تا از طریق آن مشکلات کشور را حل کنند؛ اکثر مسئولین ما به دنبال این هستند که مشکلات را حل کنند و در این جریان درصد کمی از مسئولین فرصت‌محور هستند. بر همین اساس این کنگره قصد آینده‌پژوهی و آینده‌نگری دارد؛ این آینده‌نگری باعث می‌شود ما به نتایج خوبی برای رسیدن به شهری ایده‌آل و اسلامی در آینده برسیم.

وی تصریح کرد: چشم‌انداز، ترم جدیدی در ادبیات مدرن جهان است و راه‌ توسعه‌یافتگی را از ۵۰ سال به ۲۰ سال کاهش می‌دهد. این موضوع یک رویکرد جهانی است و ما هم باید برای موفقیت و سرآمد بودن جمهوری اسلامی در بین کشور‌های منطقه این چشم‌انداز را داشته باشیم. البته در برخی از شاخص‌ها به این چشم‌انداز و موفقیت رسیده‌ایم و در برخی هم نزدیک شده‌ایم و به برخی از شاخص‌ها هنوز دست پیدا نکرده‌ایم و شاید هم نرسیم. در شاخص‌هایی مانند علم و فناوری موفق بودیم، اما در خصوص تجاری‌سازی آن هنوز به شاخص‌ها نرسیدیم.

بعد از این سخنان سید ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه تهران به عنوان یک ابر شهر، نماد، بدن و مرکز اصلی فعالیت‌های پایتخت کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار کرد: از مسیری که دنیا برای مدیریت شهری طی کرده، نتیجه خوبی حاصل شده که آن نتایج امروز در اختیار ما قرار دارد. بر همین اساس امروز پیش‌بینی ما ایجاد پارلمان و دولت محلی برای اداره شهرهاست تا هم پارلمان محلی اختیارات لازم را برای برنامه‌ریزی داشته باشد و هم راه‌هایی برای درآمد‌های پایدار مدیریت شهری به وجود آورد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: بودجه پارلمان و دولت محلی نباید برای اداره شهر‌ها وابسته به دولت باشد؛ در واقع باید یک مدیریت جامع و یکپارچه در حوزه‌های مختلف در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد. این‌ها نکاتیست که در دنیا وجود دارد و ما اگر بخواهیم کلان‌شهر‌ها را خوب اداره کنیم راهی جز این مسئله نداریم.

وی با تأکید بر اینکه شهر تهران باید جایگاه مطلوب خود را در حوزه‌های مختلف پیدا کند، تصریح کرد: مشکلاتی مثل آلودگی هوا و ترافیک در این شهر باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. بر همین اساس برای رسیدن به این مسئله چاره‌ای جز نهادینه‌شدن فرهنگ مشارکت‌پذیری و شهروند‌مداری وجود ندارد؛ یه این معنی که باید با حمایت همه‌جانبه و مشارکت شهروندان شهر را اداره کرد تا به یک توسعه متوازن و همه جانبه‌ای در مدیریت شهری دست پیدا کنیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: امروز شاخص‌های زندگی مطلوب تمام مسائلی است که شهروندان به آن نیاز دارند؛ این شاخص‌ها مثل رفاه، فرهنگ، اخلاق، سرسبزی شهر، دولت الکترونیک، قانون‌مداری، زیبایی و معماری ایرانی اسلامی، حمل و نقل روان، دانش‌بنیانی شهر و رونق اقتصادی باید مدنظرمعیار‌های زندگی‌های شاخص قرار گیرد. ما نیز برای تحقق آن چاره‌ای جز شناسایی موارد مورد نیاز شهری نداریم و همه این‌ها باید بر اساس اصل ۱۰۳ قانون اساسی محقق شود.

امینی با تأکید بر اینکه امروز هزینه‌های زیادی به شهروندان تحمیل می‌شود، گفت: این هزینه‌ها نتیجه جزیره‌ای عمل کردن است و امیدواریم یک قانون یکپارچه برای مدیریت شهری به وجود بیاید تا از این جزیره‌ای عمل کردن خلاصی پیدا کنیم. متاسفانه امروز در مدیریت شهری هر نهادی ورود و دخالت دارد، لذا ما به دنبال آن هستیم تا این جزیره‌ای حرکت کردن را کاهش دهیم و از طریق آن مشکلات شهری را حل کنیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: امیدوارم درآمد‌های پایدار حوزه شهری به‌جایی برسد که ما شاهد پیش‌بینی ابزار‌ها و امکانات مناسب برای مدیریت کلان شهر‌ها باشیم. بخش اعظم هزینه‌هایی که در پایتخت با آن مواجهیم به اعتبار پایتخت بودن تهران است و اگر پایتخت جای دیگری بود، ترافیک و آلودگی نیز تا این حجم در تهران وجود نداشت، اما دولت همواره به پایتخت توجه ویژه‌ای داشته است.
 
 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی انصاف نشست خبری کنگره‌ی «آینده‌پژوهی و چشم‌اندازسازی شهری ایران» با حضور محمدابراهیم مداحی رییس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام  و سیدابراهیم امینی نایب رییس شورای اسلامی شهر، صبح امروز در ساختمان پژوهشکده‌ی تحقیقات راهبری مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد. این کنگره‌ی بین‌المللی در دی‌ماه برگزار خواهد شد.

مداحی و امینی پس از صحبت‌های اولیه به سوالات خبرنگاران در جلسه پاسخ دادند.

متن کامل این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

ابراهیم مداحی: دستورالعمل CDS آماده شده است

ابراهیم مداحی یکی از مدیران مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره‌ی آینده‌پژوهی و چشم‌انداز شهری آتی ایران در جمع خبرنگاران گفت: «دو تراز تهیه و اتمام در هر برنامه و پدیده مورد توجه قرار می‌گیرد. پیشینه‌ی تراز تهیه‌ی این کار، مربوط به سه سال گذشته است. برنامه‌ریزی رویکردی ما برای City Development Strategy یا “CDS” است، در واقع رویکرد نوینی درباره‌ی مدیریت شهری و شهرهای هزاره‌ی سوم است. رویکرد در اینجا، بیشتر اقتصاد محله محور یا نگاه آمایشی و پویشی نسبت به شهر است. ما در آن برنامه اکثر شهرداران ۳۱ استان کشور چه شهرهای کلان و غیر کلان، فرمانداران و مسوولان حوزه‌ی مدیریت شهری را دعوت کردیم. در یک فرایند یک ساله نشستی با آنها برگزار کردیم تا بتوانیم در محور «CDS» درباره‌ی طرح‌های نوین قابل اجرا در حوزه‌ی شهری برنامه‌ریزی بکنیم. جلسات مفصلی با شورای عالی شورای شهر برگزار کردیم که در آن جلسه تمامی روسای شورای شهر استان‌ها در آن جلسه حضور داشتند.»

او در ادامه گفت: «یکی از خروجی‌های آن جلسه، برگزاری کنگره‌ای با نگاه آینده پژوهی، آینده‌نگری و آینده‌نگاری بود. پیش از این کشورهای ژاپن و امارات چنین کنگره‌ای را برگزار کرده بودند. کنگره‌ی برنامه ریزی شده توسط ما، سومین مورد خواهد بود. در تراز تهیه این اتفاقات افتاد.»

این مسئول در ادامه گفت: «ما دستورالعمل “CDS” را طراحی کردیم و آن را در اختیار آن شهرداران قرار دادیم. اما هدف از برگزاری این کنگره این است تا بدانیک که شهر‌های ما، در هزاره‌ی سوم چه شهرهایی هستند و مدیریت شهری چگونه است. این موارد تنها در شرایط بحرانی نیست.»

مداحی در ادامه گفت: «وقتی یک بحران اتفاق می‌افتد، ما متوجه می‌شویم که مدیریت شهری ما هم از نظر قانونی و اجرا شاید نیاز به بازنگری دارد و باید نگاهی جامع داشته باشد.»

وی در ادامه گفت: «دبیرخانه‌ی دائمی با عنوان آینده نگری و چشم انداز آینده تشکیل شد و مجوزهای لازم از وزارت علوم و ارگان‌های مربوطه اخذ شد. جلسات مقدماتی برگزار و دبیر خانه علمی و اجرایی تشکیل شد. همچنین با دانشگاه‌های معتبر کشور و اساتید صاحب نظر کشور جلساتی تشکلی شد. همه این موارد پیش از جلسه‌ی امروز است. تمامی تجارب موجود در دبیرخانه جمع آوری شده است.»

مداحی درباره‌ی کارهای پیشرو درباره‌ی این کنگره گفت: «فراخوان عمومی ۵ خرداد اعلام می‌شود. احتمال می‌دهم در نیمه‌ی اول تیرماه، نشست شهرداران کلان‌ شهر‌های ایران برگزار شود. از مسئولین وزارت مسکن و همه‌ی نهادهایی که به نوعی درگیر این ماجرا هستند و در مدیریت شهری می‌توانند حضور داشته باشند برای شرکت در آن نشست دعوت خواهند شد.»

ابراهیم امینی: کلان شهرها قابلیت مدیریت به صورت جزیره‌ای را ندارند

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران درباره‌ی برنامه‌ی توسعه شهری به خصوص درباره‌ی کلان شهرها گفت: « در کشور ما تهران به عنوان یک ابر شهر، نماد، برند و پایتخت کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. مسیری که دنیا برای مدیریت یکپارچه شهری طی کرده است و تجربه‌ی خوبی برای ما است.»

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: «پارلمان یا دولت محلی برای اداره‌ی شهرهاست. پارلمان محلی باید اختیارات لازم را برای برنامه‌ریزی و همچنین راه‌هایی برای درآمدهای پایدار برای مدیریت شهری را داشته باشد. بودجه اختصاص داده شده به آن وابسته به دولت نباشد. همچنین مدیریت جامع و یکپارچه در حوزه‌های مختلف تخصصی در اختیار مدیریت شهری قرار دهد و این موضوع در دنیا وجود دارد. لذا اگر بخواهیم، کلان شهرها را خوب اداره کنیم راهی به جز این نداریم. از نظر شاخص کیفیت زندگی شهرهای ما بخصوص تهران جایگاه مطلوب خودش را پیدا بکند و هم معضلات و مشکلاتی که درگیر آن هستیم مثل ترافیک، آلودگی هوا و ارتقاء ایمنی بافت‌های شهری مسائل مهمی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرد.»

وی در ادامه تاکید کرد: «برای رسیدن به این امر، چاره‌ای جر نهادینه شدن فرهنگ مشارکت‌پذیری و شهروندمداری وجود ندارد، یعنی با حمایت همه جانبه و مشارکت خود شهروندان و استفاده از نقطه نظر آنها بتوانیم شهر را اداره کنیم تا به توسعه‌ی همه جانبه، متوازن و پایداری برسیم.»

امینی در ادامه‌ی سخنان خود گفت: «شاخص‌هایی که برای کیفیت زندگی مطلوب مطرح می‌کنیم، تمامی مسائلی که شهروندان به آن نیاز دارند، مثل رفاه، فرهنگ، اخلاق، سرسبزی و پاکیزه بودن شهر، امنیت، تحقق عدالت در شهر، دولت الکترونیک، قانون‌مداری، زیبایی و معماری اصیل ایرانی_اسلامی، حمل و نقل روان، دانش بنیانی شهر، رونق اقتصادی و  همچنین تهران به عنوان شهری سیاسی و دیپلماتیک، سیاحتی و گردشگری مد نظر است. برای تحقق تمامی این موارد، چاره‌ای جز شناسایی اختیارات شوراها  نداریم.»

وی درباره‌ی اصل ۱۰۳ قانون اساسی گفت: «استانداران، فرمانداران، بخش داران و سایر مقامات کشوری ملزم به اجرای مصوبات شوراها هستند. متاسفانه جایگاه شوراها هنوز نهادینه نشده است. پس از اینکه ما یک مصوبه را می‌گذرانیم، مراجع مختلف کشور تا ستاد تنظیم بازار مدعی هستندکه قدرت نسخ یک مصوبه‌ی شورای شهری را دارند.»

او در ادامه درباره‌ی مدیریت شهری کلان شهرها تاکید کرد: «کلان شهرها قابلیت مدیریت به صورت جزیره‌ای را ندارند. پارلمان و دولت محلی در تمام دنیا وجود دارد. همه‌ی حوزه‌های فرهنگ، اقتصاد و رفاه به مدیریت شهری واگذار می‌کنند تا از چندباره کاری و اتلاف هزینه‌ها  جلوگیری کنند. نهادهای خدمات شهری درآمدزا  مثل سازمان آب، برق و مخابرات در اختیار دولت هستند و هیچ ارتباطی با شهرداری ندارند، مگراینکه از شهرداری کمک بخواهند. اما این نهادها در تمام دنیا زیرمجموعه مدیریت شهری هستند.»

وی درباره‌ی جزیره‌ای عمل کردن و صرف هزینه‌های زیاد و تاثیر آن بر شهروندان گفت: « امیدواریم قانون یکپارچه مدیریت جامع شهری که به دنبال آن هستیم، توسط مجلس تصویب شود. همچنین قانونی درباره‌ی درآمدهای پایدار تصویب شود.»

پس از صحبت‌های اولیه آن دو مسئول به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی بروزرسانی قانون‌ها در حوزه قوانین حوزه مدیریت شهری از امینی پرسید: «چه رویکردی برای به روزرسانی قوانین حوزه مدیریت شهری داریم؟ همچنین این رویکرد در این حوزه به چه مدت زمانی نیاز دارد؟»

امینی در پاسخ به سوال ما گفت: «این موضوع کاری یکی دو روزه و کار یک نفر دو نفر نیست. باید این موضوع از نظر تئوری حقوقی، حقوقدانان با توجه به ایده‌هایی که در دنیا وجود دارد به ما کمک کنند. حقوقدانان به ما بگویند که پارلمان محلی چه نقش و جایگاهی در دنیا دارد. فرض کنیم در کشورهای اروپایی همان نقشی را که پارلمان ملی در دادن رای اعتماد دارد، پارلمان محلی همان رای اعتماد به شهردار را نیز دارد. ولی در ایران چنین چیزی را نداریم. این موضوع به ضرر شهردار است، چون باید پاسخگوی تمام ناراسایی‌ها در تمامی حوزه‌ها باشد. عضو شورای شهر موظف است، هرجا که مشکلی بود به شهردار تذکر بدهد. حقوقدانان و اصحاب رسانه باید در این موضوع به ما کمک کنند. ایده‌هایی که در دنیا وجود دارد و موفقیت‌هایی که در آن کسب کرده‌اند در کشور خودمان نیز شاهد آن باشیم. امیدوارم که تعامل منطقی و پایمندی مدیریت شهری، شهرا، شهردار و دولت و همه نهادهای حاکمیتی باهم داشته باشند.»

 

ایران اکونومیست-محمد ابراهیم مداحی رئیس کمیسیون چشم‌انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در نشست خبری که امروز (سه‌شنبه سی‌ویکم اردیبهشت ماه) به مناسبت نخستین کنگره بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهرداری تهران در مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، اظهار کرد: ما برای برنامه‌های خود یک تراز تهیه کردیم و یک تراز اتمام داریم که تراز تهیه ما به سه سال گذشته بر می‌گردد که به رویکرد نوین در رابطه با شهر‌های هزاره سوم مربوط می‌شود و رویکرد آن بیشتر اقتصاد محله محور و نگاه آمایشی به شهر است.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت تصریح کرد: در این راستا یک تجربه وجود داشت که یکی در ژاپن و دیگری در امارات اجرا شده بود و اکنون ما سومین تجربه را اجرا می‌کنیم.

مداحی با بیان اینکه ما دستورالعمل CBF تهیه کردیم و به همه شهرداران داده‌ایم، گفت: ما با این کنگره بررسی خواهیم کرد که در هزاره سوم شهر‌های ما چگونه است.

وی با بیان اینکه در ۵ خرداد فراخوان عمومی کنگره را منتشر خواهیم کرد، افزود: در نیمه اول تیر ماه نشست شهرداران کلانشهر‌ها را خواهیم داشت و از مسئولان وزارت مسکن هم دعوت به عمل خواهیم آورد.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت خاطر نشان کرد: همایش چشم انداز شهر‌های ایران در مهر و آبان ۹۸ برگزار می‌شود و کنگره آن‌ها در اوایل سال جاری برگزار خواهد شد.

مداحی با بیان اینکه بخشی از مدیران ما مشکل محور و بخشی دیگر فرصت محور هستند، گفت: اکثر مدیران مشکل محور هستند و بیشتر به دنبال حل مشکل هستند تا در پی آن گزارشی ارائه دهند.

وی تأکید کرد: برنامه ریزی کرده‌ایم که رتبه ایران تا سال ۱۴۰۰ در بین کشور‌های منطقه، رتبه یک باشد.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه در برخی از شاخص‌ها به رتبه یک رسیده‌ایم و در برخی هم در حال رسیدن هستیم، تصریح کرد: در برخی از شاخص‌ها هم به این رتبه نخواهیم رسید.

مداحی با تأکید بر اینکه در بحث انتقال دانش در منطقه رتبه یک و ۲ را داریم، گفت: البته در بخش تجاری‌سازی دانش اینگونه نیستیم و در حوزه اقتصاد هم رتبه خوبی نداریم و تا ۱۴۲۵ هم به همین شکل خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه امنیت در بین کشور‌های منطقه اول هستیم، تصریح کرد: طی ۵۰۰ سال اخیر اولین بار است که در آن سوی مرز‌های کشور تأثیرگذار بوده‌ایم و علی رغم ناامنی کشور‌های خارجی، کشور ما دارای امنیت است.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه در حوزه فناوری نانو و هسته‌ای به جایگاه مطلوبی در بین کشور‌های منطقه رسیده‌ایم، گفت: یکی از مشکلات و دست‌انداز‌های چشم انداز این است که ۹۰ دستگاه در ۳۱ استان باید چشم انداز خود را بنویسند و دلیل اینکه در موضوع چشم انداز به دست انداز می‌افتیم، این است که نهاد‌ها و اشخاص ما برای خود چشم انداز ننوشته‌ایم.

مداحی با اشاره به اینکه در چشم انداز پیش بینی شده ۸۵ درصد رشد اقتصادی داشته باشیم، تصریح کرد:در این صورت درآمد سالانه ما به ۲۷ هزار دلار می‌رسد و هر استان باید یک هزار میلیارد تومان پول تولید کند.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی همه می‌خواهند این پول را از بودجه عمومی کشور مدیریت کنند، افزود: برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، تنها راه آن اقتصاد مقاومتی است و متأسفانه اغلب به چشم انداز و اقتصاد مقاومتی ایمان ندارند.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه انقلاب ما ۴ مرحله تکاملی دارد، گفت: مرحله اول دولتی‌سازی است که شامل قوای سه گانه می‌شود، مرحله دوم نهاد‌سازی است و مرحله سوم جامعه سازی و مرحله چهارم هم تمدن‌سازی است.

مداحی افزود: ما هنوز در مرحله اول گیر کرده‌ایم و نگاه مثبتی به نهاد‌های دولتی نداریم. چنانچه بیشترین اختلاف‌ها هم در نهاد‌های دولتی صورت می‌گیرد و آن‌ها هم هنگامی که مشاهده می‌کنند نهادی عمومی ساخته می‌شود، آن را رغیب خود می‌بینند و به اینکه سهم خود را از تصدی‌گری کاهش دهند، بیشتر به دنبال تصدی گری می‌روند.

وی با تأکید بر اینکه باید در قانون اساسی تجدید نظر کنیم، گفت: باید شورا‌های شهر را یک درجه ارتقا دهیم و بخشی از مسئولیت‌های مجلس را به آن‌ها واگذار کنیم تا مجلس هم تا حد ممکن به امور کلان بپردازد و علت این وضع هم نبود مدیریت یکپارچه شهری است.

رئیس کمیسیون چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت تصریح کرد: واریز عوارض شهری به خزانه دولت، انگیزه کار را در شهرداران کاهش می‌دهد.

 
Comments (3)
Cds
3دوشنبه, 03 تیر 1398 05:56
شعاری
سلام و عرض ادب خدمت حضرتعالی و همکاران عزیزتان
بحث چشم انداز شهری متاسفاته بسیار مغفول مانده است و خوشحالم که شما در این زمینه فعالیت میکنید.موفق باشید
سلام
2یکشنبه, 05 خرداد 1398 04:43
بزرگمهر
CDS یکی از مهم ترین مباحث در برنامه ریزی شهری است و خیلی عالی هستش متولی قدرتمندی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته باشد.پایدار باشید.
موفق باشید
1شنبه, 04 خرداد 1398 06:00
غروه
با سلام و عرض ادب ایشالا همواره پیروز و موید باشید

نظر بگذارید

نام شما:
موضوع:
نظر:
joomir.com