سه شنبه 30 مهر 1398
22 October 2019
Highlighter
آيا توقف صادرات محصولات فولادي به نفع كشور است؟ »
حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار هيات دولت: يكي از مواردي كه بايد در جهت گيري‌هاي كلي دولت مورد توجه قرار بگيرد، مساله‌ سند چشم‌انداز است.اين سند در واقع نقشه‌ راه 20ساله‌ ماست. »
حمایت از بنگاههای تولیدی-تجاری با ‏ایجاد محیطی مناسب و رقابت پذیر »

بازتاب سخنرانی دکتر مداحی در مراسم افتتاحیه طرح ارتقای شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله محور در خبرگزاری های مختلف

محمد ابراهیم مداحی، روز دوشنبه در افتتاحیه طرح ارتقای شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله محور، که در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد، افزود: اوضاع روان شناسی به چند دلیل خوب نیست. نخست، اینکه ما روان شناسی را در کلینیک و اختلالات خلاصه کرده ایم.

وی با عنوان این مطلب که روان شناسان نباید در اتاق بنشینند و منتظر مراجعه مردم و شهروندان باشند، ادامه داد: روان شناسان و مشاوران، باید با مردم ارتباط برقرار کنند.

مداحی با اشاره به این موضوع که خیلی از مراکز مشاوره و روان شناسی در دسترس شهروندان قرار ندارد و این مراکز را نمی شناسند، گفت: یکی دیگر از چالش های حوزه مشاوره و روان شناسی، این است که دانشگاه های ما برای دانشجو مهارت آموزی ندارند. 

وی با اشاره به تعداد زیاد مشاوران و روان شناسان واجد شرایط که پروانه فعالیت از سازمان نظام روان شناسی ندارند، افزود: متاسفانه شاهد بروز تفکر خودی و غیر خودی در بین همکاران مشاوره و روان شناسی هستیم که نشات گرفته از پروانه سازمان نظام روان شناسی است.

مداحی با انتقاد از اینکه قوانین ما حامی مشاوران و روان شناسان نیست، گفت: ظرفیت زیادی برای ارائه خدمات مشاوره و روان شناسی وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم.

رئیس خانه روان شناسان، مشاوران و حرف یاورانه، به سبک زندگی در جامعه اشاره کرد و افزود: اصلاح سبک زندگی، یکی از خدماتی است که مشاوران و روان شناسان می توانند ارائه دهند.

وی ادامه داد: اصلاح سبک زندگی، فقط مداخله درمانی نیست و مردم باید از این موضوع آگاه شده و خدمات مشاوره و روان شناسی، در دسترس آنها قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری مهر...

 

 

مدیرعامل خانه روان شناسان گفت: در آینده قصد داریم غربالگری انجام دهیم و به روان شناسانی که مهارت آموزی لازم را در دانشگاه‌ها انجام نداده باشند پروانه فعالیت ندهیم.

مداحی مدیرعامل خانه روان شناسان در مراسم افتتاحیه طرح ارتقای شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله محور با اشاره به اهمیت رشته روان شناسی، اظهار داشت: امروز رشته روان شناسی به عنوان اولین رشته مورد اقبال در دانشگاه‌ها است.

وی با اشاره به نقاط مثبت و منفی رشته روان شناسی و روان شناسان، ادامه داد: دانشگاه ها مهارت را به دانشجویان این حوزه نمی‌دهند و تعداد زیادی از روان شناسان و مشاوران دارای صلاحیت در پشت کمیسیون‌ها قرار گرفته آمد و پروانه برای آنها صادر نمی‌شود.

مدیر عامل خانه روان شناسان افزود: قوانین حامی روان شناسان و مشاوران نیست و قوانین اجرا نمی شود؛مانند قانون بیمه و الزام مشاوره قبل از ازدواج که اجرا نمی شود و یکی از مشکلات است.

مداحی بیان داشت:در فکر این موضوع هستیم تا غربالگری انجام دهیم و به کسانی که در دانشگاه ها مهارت آموزی لازم را کسب نکرده آمد پروانه فعالیت ندهیم.

وی متذکر شد: باید کاری کنیم که خدمات روان شناسی به مردم برسد و در دسترس آنها قرار داشته باشد.

مدیر عامل خانه روان شناسان با اشاره به اهداف راه اندازی طرح ارتقا شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله محور ،خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در طیف ۳۶۰ درجه خدمات لازم را در معرض مطالبه مردم قرار دهیم و رابطی بین دستگاه های حاکمیتی و روان شناسانی که دفتر و پروانه ندارند بوده و این ها از جمله اهداف اجرای این طرح است.

منبع: خبرگزاری قطره

 

تهران- ایرنا- رئیس خانه روان شناسان، مشاوران و حرف یاورانه گفت: روان شناسان نباید در اتاق خود بنشینند و منتظر مراجعه مردم و شهروندان باشند. روان شناسان و مشاوران باید با مردم ارتباط برقرار کنند. در حال حاضر روان شناسی را در کلینیک ها و تنها به اختلالات خلاصه کرده‌ایم.

محمد ابراهیم مداحی روز دوشنبه در افتتاحیه طرح ارتقای شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله محور در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران افزود: بسیاری از مراکز مشاوره و روان شناسی در دسترس شهروندان قرار ندارند و افراد این مراکز را نمی‌شناسند. یکی دیگر از چالش‌های حوزه مشاوره و روان شناسی این است که دانشگاه‌ها برای دانشجو مهارت آموزی ندارند.

قوانین حامی مشاوران و روان شناسان نیست

وی بیان کرد: قوانین ما حامی مشاوران و روان شناسان نیست. ظرفیت زیادی برای ارائه خدمات مشاوره و روان شناسی وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم. اصلاح سبک زندگی، یکی از خدماتی است که مشاوران و روان شناسان می‌توانند ارائه دهند.

مداحی اظهار داشت: اصلاح سبک زندگی فقط مداخله درمانی نیست؛ مردم باید از این موضوع آگاه شده و خدمات مشاوره و روان شناسی در دسترس آنها قرار گیرد.

سلامت روان تهرانی‌ها با چالش مواجه است

زینب نصیری، مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز در این مراسم گفت: ارتقای سلامت روان شهروندان تهرانی با وجود همه تلاش‌ها و خدماتی که صورت گرفته، همچنان با مسائل و چالش‌هایی مواجه است. شهرداری تهران متولی سلامت روان شهروندان نیست، اما نقش پشتیبان از نهادها و دستگاه‌هایی را دارد که این خدمات را به شهروندان ارائه می‌دهند. می‌خواهیم شهر تهران را به شهری آرام، مهربان و دوستدار شهروندان تبدیل کنیم که لازم است در این مسیر به موضوع سلامت روان شهروندان بیش از پیش توجه شود.

وی بیان کرد: با وجود همه ظرفیت‌ها و تلاش‌هایی که برای ارائه خدمات سلامت روان به شهروندان تهرانی صورت گرفته است، اما خدمات باکیفیت دریافت نمی‌کنند. از ۱۲ سال پیش خانه‌های سلامت در سطح محلات شهر تهران تشکیل شد که واحدهای مشاوره و روان شناسی در زیرمجموعه آنها فعالیت می‌کند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران افزود: ارائه خدمات مشاوره و روان شناسی به شهروندان در این واحدهای مشاوره و روان شناسی، با چند اشکال اساسی مواجه بوده است. بخش قابل توجهی از این مشاوران و روان شناسان فاقد پروانه از سازمان نظام روان شناسی هستند و خدماتی که ارائه می‌شود، از استانداردهای لازم برخوردار نیست.

نصیری ادامه داد: این واحدهای مشاوره و روان شناسی با سایر بخش‌های سلامت روان ارتباط ندارند یا اینکه این ارتباط سیستماتیک نیست. بسیاری از شهروندان با کلینیک‌های مشاوره و روان شناسی آشنا نیستند. به دلیل نبود سیستم ارجاع این مشکل وجود دارد که شهروندان نتوانند از خدمات مشاوره و روان شناسی به خوبی استفاده کنند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: ظرفیت‌های خوبی برای روان شناسان و مشاوران در شهر تهران وجود دارد که این خدمات را به شهروندان ارائه دهند. تمام مدل‌هایی که در حوزه سلامت روان طراحی شده تا امروز نتوانسته است به افزایش سواد سلامت شهروندان به خصوص در بحث خودمراقبتی کمک کند.

منبع:خبرگزاری ایرنا

 

 

رئیس خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه استان تهران با اشاره به شیوع رو به افزایش افسردگی در جامعه، اظهار داشت: علائمی که ما از سطح جامعه مشاهده می کنیم نشان می دهد که افسردگی به نوعی نهادینه شده است و ما برای کاهش افسردگی می بایست نسبت به ارتقای سطح سلامت مردم اقدام کنیم.

وی بر ضرورت پوشش بیمه ای خدمات مشاوره و روا ن شناسی در کشور تأکید کرد و گفت: در حال حاضر پذیرش برای استفاده از خدمات مشاوره و روان شناسی از سوی مردم وجود دارد اما به دلیل بالا بودن هزینه های این نوع خدمات، مردم نمی توانند از این خدمات استفاده کنند.

گلخسروی گفت: ما تلاش کردیم با اجرای طرح ارتقای نیروی انسانی سلامت روان محله محور از ظرفیت سراهای محلات شهر تهران برای ارائه خدمات مشاوره و روان شناسی به شهروندان استفاده کنیم.

وی افزود: تعرفه ای که مشاوران و روان شناسان در سراهای محلات دریافت می کنند به مراتب پائین تر از تعرفه سازمان نظام روان شناسی است اما تداوم این کار مستلزم حمایت دولت و دستگاه های حکومتی از خدمات مشاوره و روان شناسی است.

رئیس خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه استان تهران ادامه داد: در فاز اول این طرح، حدود دو هزار نفر از مشاوران و روان شناسان در سراهای محلات شهر تهران مستقر شده و خدمات مشاوره و روان شناسی به شهروندان ارائه می دهند.

منبع:سلامت نیوز

 

به گزارش نشریه درمانیاب، روز دوشنبه مراسم افتتاحیه طرح ارتقای شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله محور در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد. در این مراسم، دکتر مداحی، مدیرعامل خانه روان شناسان تهران با اشاره به اهمیت رشته روان شناسی، اظهار داشت: بسیاری از مراکز مشاوره و روان شناسی در دسترس شهروندان قرار ندارند و افراد این مراکز را نمی‌شناسند.

مدیر عامل خانه روان شناسان افزود: یکی دیگر از چالش‌های حوزه مشاوره و روان شناسی این است که دانشگاه‌ها دوره های مهارت آموزی برای دانشجویان برگزار نمی کنند.

قوانین موجود، روان شناسان و مشاوران را حمایت نمی کند و قوانین اجرا نمی شود؛ مشاوره قبل از ازدواج هیچ گونه الزامی برای زوج های جوان ندارد که این یکی از مشکلات جدی در حوزه سلامت روان خانواده و فرد است.

مداحی همچنین ادامه داد: در تلاش هستیم تا غربالگری انجام دهیم و به کسانی که در دانشگاه ها مهارت آموزی لازم را کسب نکرده اند، پروانه فعالیت ندهیم.

وی متذکر شد: باید خدمات روان شناسی به مردم برسانیم تا این خدمات در دسترس آنها قرار داشته باشد.

مدیر عامل خانه روان شناسان، اضافه کرد: آمادگی داریم با هدف راه اندازی طرح ارتقا شبکه نیروی انسانی سلامت روان محله محور بطور کامل، خدمات لازم را در معرض مطالبه مردم قرار دهیم و پل ارتباطی دستگاه های حاکمیتی و روان شناسانی که دفتر روانشناسی و پروانه فعالیت ندارند باشیم.

مداحی اظهار داشت: اصلاح سبک زندگی فقط مداخله درمانی نیست؛ مردم باید از این موضوع آگاه شده و خدمات مشاوره و روان شناسی در دسترس آنها قرار گیرد.

در ادامه، زینب نصیری، مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز در این مراسم گفت: ارتقای سلامت روان شهروندان تهرانی با وجود همه تلاش‌ها و خدماتی که صورت گرفته، همچنان با مسائل و چالش‌هایی مواجه است. شهرداری تهران متولی سلامت روان شهروندان نیست، اما نقش پشتیبان از نهادها و دستگاه‌هایی را دارد که این خدمات را به شهروندان ارائه می‌دهند. می‌خواهیم شهر تهران را به شهری آرام، مهربان و دوستدار شهروندان تبدیل کنیم که لازم است در این مسیر به موضوع سلامت روان شهروندان بیش از پیش توجه شود.

وی بیان کرد: با وجود همه ظرفیت‌ها و تلاش‌هایی که برای ارائه خدمات سلامت روان به شهروندان تهرانی صورت گرفته است، اما شهرواندان تهرانی، خدمات چشمگیری دریافت نمی‌کنند. از ۱۲سال قبل، خانه‌های سلامت در سطح محلات شهر تهران تشکیل شد که واحدهای مشاوره و روان شناسی در زیرمجموعه آنها فعالیت می‌کند.

منبع: نشریه درمانیاب


 

 

 

نظر بگذارید

نام شما:
موضوع:
نظر:
joomir.com