سه شنبه 30 مهر 1398
22 October 2019
Highlighter
آيا توقف صادرات محصولات فولادي به نفع كشور است؟ »
حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار هيات دولت: يكي از مواردي كه بايد در جهت گيري‌هاي كلي دولت مورد توجه قرار بگيرد، مساله‌ سند چشم‌انداز است.اين سند در واقع نقشه‌ راه 20ساله‌ ماست. »
حمایت از بنگاههای تولیدی-تجاری با ‏ایجاد محیطی مناسب و رقابت پذیر »

کودک آزاری جنسی | از نشانه ها تا درمان

آزار جنسی هرگونه تماس جنسی بین کودک و بزرگسال را شامل می‌شود. به طوری که استفاده از کودک برای رسیدن به هرگونه هدف و لذت جنسی نیز به عنوان آزار جنسی شناخته می‌شود. نکته قابل توجه اینجاست که اکثر آزارهای جنسی معمولاً توسط آشنایان و یا کسانی انجام می‌شود که کودک به آن‌ها اعتماد دارد. هنگامی که این رفتار توسط افراد مورد اعتماد روی می‌دهد آسیب‌های روانی دو چندان خواهد شد.

علائم کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند

کودکانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند، معمولاً علائم هیجانی و رفتاری خاصی را از خود نشان می‌دهند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌کرده‌ایم. داشتن آگاهی در مورد این علائم به شما کمک می‌کند که بتوانید برای حل مشکل کودک هرچه زودتر وارد عمل شوید. 

- بروز انواع مشکلات در خواب کودک، نظیر کابوس‌های مکرر شبانه

- بدخلقی و گوشه‌گیری 

- پرخاشگری

- اضطراب داشتن کودک

- جویدن ناخن یا مکیدن انگشت

- بروز علائم افسردگی، برای مثال کودک کمتر بازی می‌کند یا کمتر می‌خندد

- ترس از تنها ماندن با برخی از بزرگسالان 

- ترس از لمس شدن توسط بقیه

- نشان دادن برخی رفتارهای جنسی که با سن کودک تناسب ندارد

- افت تحصیلی

- خشم بی‌دلیل نسبت به والدین یا یک فرد خاص

- بروز ترس‌هایی که تاکنون نبوده است

البته گاهی اوقات علاوه بر علائم فوق نشانه‌های زیر نیز در کودکانی که مورد آسیب‌های جنسی و کودک آزاری قرار گرفته‌اند دیده می‌شود که کمتر شایع است.

- ادرار همراه با خون

- کبودی و تورم ناحیه تناسلی

- تغییر رنگ در لباس زیر

- اشکال در نشستن روی صندلی

اگرچه بسیاری از کودکانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند علائم عاطفی و رفتاری خاصی را از خود نشان می‌دهند، با این حال بسیاری از کودکان این‌گونه نیستند. به همین دلیل تشخیص آزار جنسی در آن‌ها سخت‌تر خواهد بود. با توجه به این مسئله بهتر است که به جای تشخیص بر پیشگیری از این اتفاق متمرکز شوید. برقراری ارتباط مناسب و تربیت جنسی کودک در پیشگیری از آزارهای جنسی بسیار مؤثر است...

 

تأثیر كودک آزاری جنسی در سنین مختلف 

علائم کودکانی که مورد کودک آزاری و آزار جنسی قرار گرفته اند

کودک آزاری جنسی در بسیاری از موارد در کودکی پنهان می‌ماند اما اغلب آثارش را در نوجوانی نشان خواهد داد. نوجوانانی که تجربه سوءاستفاده های جنسی را داشته‌اند بیش از سایرین رفتارهای مخرب و پرخطری از خود نشان می‌دهند. آزار جنسی در کودکان در سنین بالا به مراتب صدمات شدیدتری به فرد وارد می‌کند و درمان آثار آن نیز به مراتب دشوارتر است. هم‌چنین هر چه فرد آسیب زننده به کودک نزدیک‌تر باشد آسیب شدیدتری به وی وارد می‌شود. کودک آزاری جنسی می‌تواند پیامدهای روانی و رفتاری زیر را در بلندمدت به همراه داشته باشد. 

- ناتوانی در برقراری ارتباط عمیق با دیگران 

- ترس شدید از صمیمت و اعتماد به دیگران

- اعتیاد به مواد و یا مشروبات الکلی

- گوشه‌گیری و اختلال در برقراری روابط جنسی پس از ازدواج

- طلاق و ازدواج‌های ناموفق

- دچار شدن به اختلالاتی نظیر اختلال استرس پس از سانحه، اضطراب و افسردگی

- اختلالات جنسی

- کاهش اعتماد به نفس

- خودکشی

و.....

 

درمان کودک آزاری جنسی

تاثير كودك آزاري جنسی روي زندگي و روان كودك

دانستن این نکته بسیار مهم است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است هر چه والدین تربیت جنسی کودک خود را بهتر بیاموزند و از سن چهار سالگی آموزش‌های مخصوص کودکان را شروع کنند، امکان آسیب‌های جنسی در کودکان را بسیار کاهش می‌دهند و از پیامدهای سخت و طاقت فرسای آن در سنین بالاتر جلوگیری می‌کنند. امیدواریم والدین عزیز با توجه به اهمیت مسئله کودک آزاری جنسی تمام تلاش خود را برای یادگیری مهارت لازم به منظور جلوگیری از وقوع حادثه بکنند و در صورتی که آسیب رخ داده باشد به جای سرزنش خود و یا کودکشان به دور از هر گونه قضاوتی به مشاورین متخصص مراجعه و از وقوع آسیب‌های شدیدتر جلوگیری نمایند.

نظر بگذارید

نام شما:
موضوع:
نظر:
joomir.com